Przygotuj się do zimy

Koniec października to doskonały moment aby zaplanować zimowe wypady. Niezależnie do tego czy uprawiasz aktywnie sporty zimowe, czy po prostu chcesz spędzić urlop z rodziną na zimowych feriach – w każdym z tych przypadków powinieneś pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu swojego samochodu.

Łańcuchy

Nawet jeśli przed Twoim wyjazdem nie zapowiadają obfitych opadów śniegu pamiętaj o tym, że pogoda w górach zmienia się błyskawicznie. Sam często bywam w górach i niejednokrotnie byłem świadkiem kiedy całe rodziny utknęły gdzieś w połowie zjazdu z góry i właściciele samochodów musieli na szybko kupować łańcuchy na pobliskiej stacji benzynowej przepłacając za nie co najmniej kilkukrotnie. Dlatego warto zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe odpowiednio wcześniej. Wtedy możesz na spokojnie wybrać model odpowiedni do Twoich kół i potrzeb.

Uchwyty na narty

Znam wiele osób przewożących narty wywnętrz pojazdu, ewentualnie w boxach dachowych. Sam jestem przeciwnikiem tego typu rozwiązań. Jest to opcja całkiem dobra do momentu kiedy po całym dniu zjeżdżania w szczelinach wiązań mamy resztki śniegu i lodu, który w transporcie zaczyna się topić i brudzić. Zdecydowanie bardziej wolę przewozić narty oraz snowboard w specjalnie do tego przeznaczonych uchwyty na narty. Oczywiście niezbędne jest posiadanie bagażnika bazowego, ale jestem przekonany, że osoby lubiące aktywnie spędzać wolny czas i tak zaopatrzyły się w taki wcześniej.

Przed wyjazdem zimowym warto również sprawdzić ogólny stan techniczny samochodu na pobliskiej stacji kontroli pojazdów. Jazda w warunkach zimowych jest szczególnie wymagająca, zarówno dla kierowcy jak i samochodu.